Komplikacje
Wiele ciąż mnogich i porodów przebiega bez komplikacji. Jednakże mogą wystąpić poniższe problemy, o których warto wiedzieć.
Wzmożone nudności i wymioty, nie tylko poranne.
Ciąże mnogie, niestety, mają większy odsetek poronień, dlatego nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów.
Przedwczesny poród. 70% ciąż bliźniaczych kończy się przedwczesnym porodem, czyli przed ukończeniem 38 tygodnia ciąży. Nie oznacza to jednoznacznie komplikacji i powikłań dla dzieci. Bliźniaki rozwijają się szybciej niż dzieci z ciąż pojedynczych, niemniej, należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza w wypadku objawów przedwczesnego porodu, a w szczególności krwawień i/lub nieustających, bardzo bolesnych skurczy.
Przedwczesne odklejenie się łożyska.
Zahamowanie wzrostu jednego lub obu płodów. Rozwój dzieci jest bacznie monitorowany poprzez badanie USG.
Zespół przetaczania krwi (TTTS). Mówimy o tym, kiedy bliźniaki dzielą łożysko i jedno z dzieci dostaje więcej składników odżywczych i tlenu niż drugie. Zdarza się w 1 na 1000 ciąż.
Nadciśnienie. Ciężarne od drugiego trymestru mają podwyższone ciśnienie, jest to związane z większą ilością krwi, jaką organizm musi przepompować. Zdarza się, że osiąga ono poziom, który może być groźny dla mamy i dzieci. Częściej zdarza się przy ciążach mnogich.
Zatrucie ciążowe/gestoza/nadciśnienie ciążowe. Ciśnienie ponad 140/90, białkomocz i puchnięcie może być objawem zatrucia ciążowego. Jest ono bardzo groźne i niestety częściej występuje w ciążach mnogich.
Cukrzyca ciążowa. Najczęściej nie wymaga podawania insuliny a jedynie trzymania odpowiedniej diety. Częściej występuje w ciążach mnogich.
Niedokrwistość, anemia. Ciąża mnoga jest dla kobiety wielkim obciążeniem. Organizm mamy musi wyprodukować dodatkową ilość krwi, wyżywić dodatkowe dwa "cuda natury" i dlatego zapas żelaza i innych minerałów kończy się szybciej w wypadku ciąży mnogiej. Zazwyczaj konieczne jest przyjmowanie suplementów diety z żelazem lub samego żelaza.
Wielowodzie lub małowodzie. Dotyczy ilości wód owodniowych.
Zatrzymywanie wody i obrzęki, zarówno w ciąży jak i po porodzie.
Grożą nam także obolałe organy wewnętrzne i poobijane żebra dzięki kopniaczkom naszych szczęść .
Ból więzadeł, ból w kroku. Mnie bolało tak, że miałam problemy z chodzeniem, staniem i wstawaniem a ginekolodzy nie wiedzieli, co mnie boli i dlaczego, aż trafiłam na "specjalistę", który wyjaśnił co mi jest.
Nietrzymanie moczu. Zdarza Ci się popuścić podczas kichnięcia lub kiedy podbiegasz do autobusu? Staraj się ćwiczyć mięśnie kegla. W większości wypadków dolegliwość ta mija po porodzie.